Kontakt

Zadzwoń do nas

(+48) 664 680 711

Napisz do nas

tomasz.dobrychlop@to-day.pl

13 lutego 2022

Braku potwierdzenia odbioru faktury korygującej wystawionej na rzecz osoby fizycznej

Kwoty o które zmniejsza się podstawę opodatkowania oraz podatek należny muszą zostać udokumentowane fakturą korygującą. Natomiast potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę powoduje akceptację zmiany wartości zawartych na fakturze i daje prawo do takiego obniżenia. Należy podkreślić, że potwierdzenie odbioru faktury korygującej pełni istotną rolę w systemie podatku od towarów i usług opartym na metodzie fakturowej, gdyż zapobiega nieuzasadnionym obniżkom podstawy opodatkowania u dostawcy.
 
Ponadto faktury korygujące są specyficznym rodzajem faktur. Celem ich wystawienia jest bowiem doprowadzenie faktury pierwotnej do stanu odpowiadającego rzeczywistości.
 
Faktura korygująca musi dotrzeć do nabywcy, a nabywca musi potwierdzić ten fakt, by wystawca miał możliwość obniżenia podatku należnego w związku z wystawieniem tej faktury. Dopiero posiadanie takiego potwierdzenia uprawnia sprzedawcę do stosownego obniżenia podstawy opodatkowania oraz podatku należnego w rozliczeniu za dany okres rozliczeniowy, w którym otrzyma potwierdzenie odbioru faktury przez nabywcę.
 
 
Brak posiadania przez podatnika potwierdzenia doręczenia faktury korygującej jest dopuszczalne wyłącznie w szczególnym przypadku i po spełnieniu konkretnych warunków. Warunki te, jak już wskazano wyżej, zostały kolejno wymienione w art. 29a ust. 15 pkt 4 ustawy i powinny być spełnione łącznie:
  1. próba doręczenia faktury korygującej,
  2. udokumentowanie ww. próby doręczenia,
  3. posiadanie dokumentacji, z której wynika, że nabywca towaru lub usługobiorca wie, że transakcja została zrealizowana zgodnie z fakturą korygującą.
 
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 15 grudnia 2020 r. 0111-KDIB3-1.4012.731.2020.1.IK stwierdził, że skoro spółka może posłużyć się odpowiednimi dowodami zapłaty, dokumentami księgowymi (wyciągi bankowe) potwierdzającymi dokonanie zwrotu całości lub części zapłaty na rzecz klienta i umożliwiającymi określenie kwoty rzeczywiście zapłaconej na rzecz spółki z tytułu danej transakcji przez nabywcę, jak również spółka podjęła próbę doręczenia faktury korygującej, to zostaną spełnione przesłanki wskazane w art. 29a ust. 15 pkt 4 ustawy uprawniające do obniżenia podstawy opodatkowania.
 
Takiego obniżenia może dokonać nie wcześniej niż w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym zostały łącznie spełnione przesłanki określone w art. 29a ust. 15 pkt 4 ustawy.
 
 
 

 

Przeczytaj także:

06 czerwca 2024
Introduction Article 33a of the Value Added Tax (VAT) Act regulates special rules for calculating
13 lutego 2022
Czy firma może zaliczyć koszt zakupu mechanicznego zegarka z funkcją chronografu, jako koszt uzyskania przychodu?
13 lutego 2022
REJESTRACJA W celu dokonania rejestracji do VAT-OSS procedury unijnej należy: wypełnić zgłoszenie VIU-R – Zgłoszenie
13 lutego 2022
Dziś przedstawię Ci w jaki sposób dodałem ads.txt do swojej strony internetowej w WIX. Dodanie

Szukaj nas na

Nasza Kancelaria świadczy  profesjonalne usługi księgowe oraz pomoc w rozliczeniach podatku VAT klientom indywidualnym i korporacyjnym.

Strona www stworzona w kreatorze WebWave 

Projekt i wykonanie: Smart Pixel